Neden Taksitlendirmeliyim?

 

Kredi kartları ödeme yapma olanağı sağlayan manyetik kartlardır. Bu kartlar güvenlik nedeni ile şifreli durumdadır ve her ödemede bu şifrenin girilmesi gerekmektedir. Kredi kartı şifreleri 4 haneli olmak zorundadır ve bu şifre kesinlikle kredi kartı sahibinin dışında kimse tarafından bilinmemelidir. Kredi kartları kişilere güvenli bir kullanımın yanı sıra avantajlar da sağlamaktadır. Öncelikle kredi kartı kullanan kişiler yanlarında nakit para taşımaktan kurtulacaktır. Bu sayede nakit paraların çalınması ve kaybolması ihtimali ortadan kalkmaktadır. Kredi kartları kaybolsa bile şifreli oldukları için herhangi bir tehlike söz konusu olmayacaktır. Elbette kredi kartı kaybolan kişilerin anında bankalarına başvurmaları gereklidir.
Kredi kartı ile taksitli ödeme imkanları
Kredi kartları kişileri nakit para taşıma durumundan kurtarırken aynı zaman alışverişlerin de taksitli şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Kredi kartı taksitlendirme işlemleri gıda ve akaryakıt alışverişleri dışında neredeyse her alışverişte gerçekleşmektedir. Bu şekilde kişiler istedikleri ürünlerin ödemesini taksit taksit yapabilmekte ve bütçelerine de böylece zarar vermemektedir.
Kredi kartı taksitlendirmeleri nasıl gerçekleşmektedir?
Kredi kartları ile yapılan alışverişlerde taksitli ödeme seçeneklerinin olması birçok bütçeyi rahatlatmaktadır. Ancak bazı işletmeler kredi kartlarına taksit yaparken ürünlerin fiyatlarını da artırmaktadır. Elbette bu fiyat artışları oldukça azdır ancak yine de kişiler bu duruma dikkat etmeden alışveriş yapmamalıdır. Bazı işletmeler de ürünlerinde fiyat değişikliği yapmadan kredi kartı taksitlendirme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Kredi kartının taksitlendirilmesi bankanın verdiği kararlara göre değişmektedir. Her işletme her banka ile işbirliği içerisinde değildir ve bu nedenle bir kredi kartına her noktada taksit uygulanamamaktadır. Ancak kişiler kredi kartlarına taksit yaptıramadıkları takdirde bankaları ile iletişime geçerek bu ödemelerin bankaları tarafından taksitli hale getirilmesini sağlayabilirler. Elbette bu işlemlerde de küçük bir ek ücret ödenmesi gerekmektedir.